Mondi’nin Karpuzun Rüyası (Watermelon’s Dream) Projesi

Viyana, Avusturya, Temmuz 2017 – Uluslararası bir ambalaj ve kâğıt grubu olan Mondi, karpuz tedarik zincirindeki gıda kaybını önleyen ve ürünün satış noktasındaki görünümünü iyileştiren, yenilikçi bir ambalaj çözümü geliştirdi. Gelişmekte olan ülkelerde, gıda kayıplarının %40’ı temelde hatalı taşıma ve depolamadan dolayı tedarik zincirinin ilk safhalarında ortaya çıkıyor. Dünyada üretilen yaklaşık 1,3 milyar ton gıdanın kabaca üçte birinin kaybolduğu veya çöpe atıldığı göz önüne alındığında, pazarda daha fazla gıda kaybını önleyecek yeni çözümlere ihtiyaç duyuluyor.

Halen, kaliteli karpuzlar süpermarketlerde sekizgen kutular, oluklu veya plastik kasalar ya da “klasik American Box” kutularda satılıyor. Bununla birlikte, Mondi’nin Karpuzun Rüyası (Watermelon’s Dream) projesi, benzersiz dikdörtgen şekli ve içindeki ürünü gösteren penceresiyle standart çözümlere oluklu mukavva malzeme ile benzersiz bir alternatif sunuyor. Katlanabilen tasarımıyla ergonomik yapısı sayesinde nakliye sırasında kolay monte edilebilir ve istiflenebilir. Böylece bir kamyona %50 daha fazla karpuz yüklenerek nakliye maliyeti azalır.

Bu çözümün diğer bir faydası da son kullanıcıya sağlanan kolaylık. Yeni tasarımı sayesinde, tüketiciler ağır karpuzları süpermarketten eve daha kolay taşıyabilir. Son olarak en önemli özelliklerinden biri de Karpuzun Rüyası (Watermelon’s Dream) geniş baskı alanı ve mükemmel ürün gösterimi sayesinde daha fazla marka tanıtımı imkânı sağlar. Sonuç olarak, doğrudan rafa yerleştirmeyi sağlayan ideal şekliyle yeni karpuz kutusu çözümü ürünün kalabalık raflarda ayrışmasını sağlar. Konsept, Türkiye’deki süpermarketlerde başarıyla uygulamaya konulmuş ve küresel pazara çıkmaya hazır hale gelmiştir.

Antalya Seracılık Genel Müdürü Hasanali KOÇ konuyla ilgili şunları belirtti:

“Mondi’nin yeni ambalajları, hem perakendeciler hem de tüketiciler için karpuzların taşınması ve depolanmasını basitleştiren akıllı bir al ve git çözümü sağladı. Ayrıca rafta müthiş görünüyorlar. Yeni işlevsel tasarımdan çok memnunuz çünkü tedarik zincirindeki gıda atığını %13 azalttık.”

Mondi ürünlerinin hergün milyonlarca insanını hayatına dokunduğunu söyleyen Mondi Oluklu Mukavva Türkiye Ürün Geliştirme Müdürü Fatoş Adak şunları dile getirdi:

“Karpuzun Rüyası (Watermelon’s Dream), Mondi’nin pazarın kolaylık, satış noktasında farklılaşma ve sürdürülebilirlik ihtiyaçlarına hitap edebilme becerisine mükemmel bir örnek. Mondi ürünleri her gün milyonlarca kişinin hayatına dokunuyor, bu nedenle ürünlerimizin toplumda ve faaliyet gösterdiğimiz topluluklarda pozitif bir etki yaratmasını istiyoruz.

Mondi’nin sunduğu kapsamlı ambalaj portföyünün ışığında, daha akıllı paketleme çözümleri tasarlarken tedarikçilerimiz, müşterilerimiz, araştırma enstitüleri ve Mondi Gıda Güvenliği Laboratuvarı’ndan uzmanlarla birlikte dört ana odak noktası belirledik: nakliye/depolama sırasında oluşan hasarı azaltma, raf ve ürün ömrünü uzatma, ambalaj tasarımını gelişmekte olan sosyo demografik koşullara adapte etme ve daha iyi stok yönetimi için paket izlenebilirliği sağlama. Bu unsurlardan her biri Karpuzun Rüyası (Watermelon’s Dream) projesinde yer almaktadır. Bu yaratıcı formatı pazara getirmekten dolayı çok heyecanlıyız.”

Contact:

Andrea Richardson
Marketing Manager, Corrugated Packaging
Tel.: +43 (1) 790 13 4972, Fax: +43 (1) 790 13 960
Email: andrea.richardson@mondigroup.com
Mondi Oluklu Mukavva Birimi Hakkında:

Mondi Oluklu Mukavva Ambalaj, Mondi’nin Avrupa ve Uluslararası bölümüne bağlı bir iş birimidir. Başta Orta ve Güney Doğu Avrupa olmak üzere  Avrupa’nın lider oluklu mukavva ambalaj tedarikçisi konumundadır. Çeşitli ülkelerde yer alan 16 tesisten oluşan üretim ağıyla yenilikçi tasarımlar ve en modern baskı ve yapıştırma teknolojilerini sunmaktadır. Ambalaj türleri, taşıma kutularından büyük tüketici teşhir üniteleri ve heavy duty ambalajlara kadar değişiklik göstermektedir. Bunlar rafa hazır ambalaj veya perakende satışa hazır ambalaj olabildikleri gibi; hızlı tüketim ürünleri, çabuk bozulabilen gıda maddeleri, tehlikeli maddeler ve diğer ürünlere yönelik nakliye kutuları olarak da üretilmektedir.

Mondi Tire Kutsan bu iş kolunun bir parçası olarak Türkiye’de İzmir/Tire, İzmit, Adana ve Karaman’da bulunan dört fabrikasıyla faaliyet göstermektedir. Mondi Tire Kutsan, oluklu mukavva ambalaj ve levha üretimi konusunda 40 yılı aşan tecrübeye sahip ve dikey kâğıt entegrasyonuyla tedarik ve bilgi aktarımından faydalanmaktadır. Şirketin Tire’de oluklu mukavva  kâğıdı üretim fabrikası da bulunmaktadır. Oluklu mukavva fabrikaları gıda, meyve ve sebze, meşrubat, dayanıklı tüketim malları, otomotiv, kozmetik ve hijyen ile mobilya gibi çok çeşitli sanayi kollarına yönelik yaratıcı çözümler geliştirmektedir. Tehlikeli maddelerde kullanılan ambalajların UN onaylı kutu sertifikaları, İzmit tesisindeki yetkili UN laboratuvarı üzerinden temin edilebilmektedir.